Ako sa vo svete [ne]stratiť

Aj toto tu nájdete


Ako sa vo svete [ne]stratiť

Najkrajšia čínska pesnička [video]

OliverOliver

Dnes sa chcem s vami podeliť o moju najobľúbenejšiu čínsku pesničku. Jedná sa o starý kúsok, ktorý vznikol v 50. rokoch. Táto, podľa mňa, najkrajšia čínska pesnička ospevuje rieku Liuyang vyvierajúcu v  horách Dawei a tečúcu skrze provinciu Hunan.

K pesničke sa viaže ešte jeden príbeh. Je to môj obľúbený kúsok už vyše roka, ktorý mi vždy zdvihne náladu a prinesie pokoj na duši a to aj napriek (alebo možno práve kvôli) tomu, že nerozumiem všetkému o čom sa v tejto čínskej pesničke spieva.

Jedného dňa som sa o môj poklad na uši podelil s čínskou kamarátkou a tá mi vysvetlila o čom sa v pesničke spieva. Na moje zdesenie som zistil že existuje viacero verzií tejto čínskej pesničky a že tá, ktorú som počúval ja, je oslavnou ódou na veľkého Maa… *fail roka*

Ale keď nad tým premýšľam, tak to dáva zmysel. Speváčka študovala v provincii Hunan, kde rieku pozorovala a veľmi ju oslovila.  A tak sa rozhodla zložiť o nej pesničku. Čo čert nechcel, zhodou okolností bol Mao rodák z provincie Hunan a keďže bola vtedy taká doba aká bola, tak tá pesnička by asi bez zmienky Maa svetlo sveta neuzrela. A to si myslím, že by bola veľká škoda…  Veď posúďte sami.

Text piesne v angličtine a čínštine môžete nájsť tu.

Facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Comments 0
There are currently no comments.