Ako sa vo svete [ne]stratiť

Aj toto tu nájdete


Na Sagana (Bicyklovanie v Číne)

OliverOliver

Mnohých z vás bavili moje cyklistické príbehy z Číny, napríklad ten ako som na chvíľu zavrel oči, či ten keď som kvôli smogu a urobil kotrmelec, alebo ten keď som viezol spolužiaka zo školy a na prvej zákrute som odpálil “zadnú nápravu” a vytvoril tak nekonečné nekonečno v podobe ležiacej osmičky z kolesa a našich tiel uprostred chodníka. Ani tentokrát ma príbehy zo sedla neobchádzajú a bicyklovanie je tak stále vzrušujúcim dobrodružstvom.

Kúpa bicykla bola jednou z prvých investícii, ktoré som po príchode do Pekingu urobil a tentokrát som sa rozhodol pre pevný štýlový cestný bicykel s jedným prevodom a brzdením ako na starých BMXkách, pre ešte vzrušujúcejšiu jazdu. Farebná kombinácia by sa nevyhla obdivu nejedného hipstera – ružové kolesá a jemná modrá farba tela bicykla. Takýto bicykel som vždy chcel, pretože je to to najrýchlejšie čo tu za túto štandardnú cenu zoženiete, teda, ak ako ja, kupujete používaný bicykel. V tom prípade to je za takýto “cool” používaný bicykel okolo 200 RMB (cca 800 Kč). A ak ho kupujete u toho istého týpka čo vám pred rokom opravoval bicykel niekoľkokrát do mesiaca, a pamätá si vás, tak sa nielen dobre zasmejete, ale dostanete aj zámok ako poďakovanie za lojalitu zadarmo.

Druhý čínsky bicykel

Prvá jazda po kampuse Tsinghua, kde som si kúpil môj prvý a teraz druhý čínsky bicykel sa nesie v nostalgickom duchu. Len čo opustím kampus univerzity a vydám sa na cestu k tomu novému, zisťujem, že to s týmto bicyklom bude ešte väčšie dobrodružstvo než som zamýšľal. Totižto, pri mojich Pekingských únikoch od smogo-tvorných áut to retiazka bicykla nezvládla, povedala si “A dosť Oliver, ty ma ničíš!”, a spadla. Spolu s ňou vypovedala funkčnosť aj na ňu naviazaná brzda a zostal som tak odkázaný na modlitby a brzdenie podrážkami (tzv. na Flinstona). Prežil som, a tak som si za odmenu mohol vlastnoručne vychutnať nasadzovanie čerstvo naolejovanej retiazky. Samozrejme som pri sebe nemal vreckovky a tak som zvyšok cesty šoféroval na zápästiach, aby som sa celý nezašpinil.

Červená "univerzálna" kladka, ktorá môj bicykel nezachránila, bicyklovanie v Číne

Červená „univerzálna“ kladka, ktorá môj bicykel nezachránila

Potom čo šéfko utesnil retiazku, prišiel čas na vyskúšanie darovaného zámku a vybrať sa metrom späť. Keďže bicykel je sám o sebe veľmi ľahký, zamkol som ho o plot, ktorý bol pred stanicou metra, aby ho len tak niekto nemohol odniesť, alebo naložiť do auta. Lenže keď som sa po bicykel vrátil, na pôvodnom mieste som ho nenašiel. Parkovisko som prešiel krížom krážom na trikrát, ale bicykel bol proste fuč. Keď už som to vzdal a vybral sa peši preč, na zemi som zbadal červený zámok náramne podobný tomu, čo som dostal k bicyklu zdarma. Vyskúšam kľúč a je to zhoda! Zlodej sa s touto krádežou veľmi nenatrápil, takýchto univerzálnych, červených, visiacich kladiek je odhadom asi 30 %, a tak si pri svojej každovečernej rabovačke má z čoho vyberať.

Facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Comments 0
There are currently no comments.