Ako sa vo svete [ne]stratiť

Aj toto tu nájdete


Trpezlivosť chuany prináša

OliverOliver

Potom čo ma taxi(kár) vysadil v kampuse mojej novej školy Tsinghua University som chvíľu blúdil a nasával atmosféru miesta, kde strávim niekoľko najbližších mesiacov. Za 15 minút už som stál aj s batožinou v ubytovacej kancelárii, kde som musel zaplatiť celú sumu za ubytovanie, dokonca ešte aj za pár dni navyše, čo sa mi však vráti, ak sa vysťahujem skôr.

renminbi, yuan, cinske peniaze, Tsinghua University, Trpezlivosť chuany prináša

„Žádné leasingy, žádný úvěr, to je čistý cash.“, ako povedal jeden český rapper ktorý teraz sedí vo väzení za krátenie daní

Bankomat v Číne

Čo čert nechcel, českou kartou sa zaplatiť nedalo, vravím si, že asi mám nastavení nejaký nízky limit. Skúšam slovenskú kartu, kde mám limit vyšší než potrebná suma a tiež to nefunguje. Skúšam si tak vybrať z bankomatu, ktorý je vedľa v miestnosti. Maximum je 3000 RMB, takže si budem musieť vybrať 4 X aby som to celé zaplatil. Bankomat mi však peniaze nedáva, ani z českej, ani zo slovenskej a ani z americkej karty.

Začína sa ma zmocňovať zlý pocit, že som mal na kartách pred odletom povoliť výbery zo zahraničia, alebo oznámiť, že niekam cestujem.  Našťastie mi kolejbaba dovolila uhradiť zatiaľ iba depozit 200 RMB a dala mi aj kľúče od izby, takže som mohol  zložiť veci  a vymyslieť čo s peniazmi.

Nakoniec som sa rozhodol vyčerpať svoje devízové rezervy, ktoré som mal v hotovosti ešte z USA, čo znamenalo zmeniť doláre za chuany v miestnej pobočke Bank of China. Pobočka je priamo v kampuse Tsinghua, okrem nej je v tej istej budove aj kaderníctvo, pošta, jazykové centrum, polícia a dole v prízemí aj supermarket.

Vchádzam dnu do banky, ktorá sa nachádza v areáli školy a vidím jeden stôl. Hovorím, že chcem zmeniť doláre na chuany a dostáva sa mi do rúk formulár na vyplnenie a poradové číslo. Poradové číslo? Pozriem sa doprava a tam zdesene pozorujem čakať minimálne dvadsať ľudí. Triviálna záležitosť ako zmena meny, ktorá na letisku zabrala všeho-všudy 30 sekúnd sa tak stáva nočnou morou. Kým som sa dostal na rad, stihol som si  vybaliť veci na koleji, dva krát nakúpiť a niekoľkokrát sa rozčúliť nad ne-efektivitou čínskeho bankovníctva.

Trpezlivosť chuany prináša

Po troch hodinách som vyčerpaný chuany niesol do kancelárie. V banke som skúsil vybrať aj peniaze z českej karty a v bankomate Bank of China to fungovalo bez problémov.  Potom čo som zaplatil som šiel hore na izbu, dovybaloval som veci a zvalil sa na 2 hodiny do postele. Po zobudení som sa šiel najesť do menzy na moje prvé čínske jedlo!

jedenie s paličkami, obed na Tsinghua University

Prvé čínské jedlo a pol roka jedenia s paličkami = Challenge accepted!

Na to že som s paličkami jedol prvý krát a nikdy predtým v čínskej reštaurácii nebol, tak mi to s paličkami šlo. Navyše jedlo bolo chutné a relatívne lacné. Internety som prvý deň nestihol vybaviť (vďaka Bank of China!), takže som zvyšok dňa už iba chilloval a dospával časový posun.

Facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Comments 0
There are currently no comments.