Ako sa vo svete [ne]stratiť

Aj toto tu nájdete


Ako sa vo svete [ne]stratiť

Dve prednášky nobelistov v rovnaký čas, vyber si

OliverOliver

Tento utorok bol veľmi zaujímavý deň zo vzdelávacieho hľadiska. Osobne si myslím, že vysoká škola nie je len o prednáškach a o cvičeniach, ale o tom čo sa robí popri nej. Kvalitu vysokej školy preto posudzujem nie iba podľa toho aké nudné sú semináre, alebo prednášky, ale aj podľa toho čo mi ponúka navyše.

V Prahe sa vždy veľmi teším, keď príde na školu zaujímavý hosť podeliť sa o reálne skúsenosti zo svojho života. Na VŠE je týchto možností naučiť sa “bokom” nespočetne veľa a vždy sa ku mne nejak donesie, keď sa deje niečo zaujímavé.

Od začiatku semestra v Pekingu som hľadal nejaké zaujímavé debaty, ale nedarilo sa mi. V budove C, kde máme supermarket sú vždy na nástenke nejaké plagáty a domnievam sa že sa niečo zaujímavé deje, ale všetko je písané v čínštine. Povolal som tak do boja aj buddyho Lea a Isobel, aby mi vždy napísali, keď budú o niečom vedieť.

Dve prednášky nobelistov v jeden deň

V pondelok z rána mi pípla nová správa na WeChate, čo je mimochodom appka ktorú tu má úplne každý a nedá sa bez nej pohodlne žiť. Na WeChate máme so spolužiakmi spoločnú skupinu kde Číňan Robin zo Švédska pridal fotky dvoch plagátov. Jeden pozýval na utorkovú prednášku minuloročného amerického nobelistu Roberta Shillera, ktorý sa venuje finančnej ekonómii. Druhý plagát pozýval tiež na utorkovú prednášku, tentokrát amerického nobelistu Josepha Stiglitza, ktorý sa špecializuje na verejný sektor. Paráda, o program na utorok by bolo postarané! Lenže to by nebola Čína aby bolo všetko v poriadku.

Obom pánom nobelistom totiž naplánovali nielen rovnaký deň, ale aj úplne rovnaký čas. Miesto však rovnaké nebolo a keďže mi Hermiona nechcela požičať jej časovrat, tak som si musel vybrať. Rozhodol som sa čas venovať Stieglitzovi, keďže som nemálo času na bakalárovi strávil štúdiom jeho knihy Ekonómie verejného sektoru a chcel som ho vidieť “live”. Téma diskusie bola tiež zaujímavá  – Príčiny a dôsledky rastúcich nerovností v spoločnosti.

Očakával som vysokú účasť a tak som si šiel obsadiť miesto s polhodinovým predstihom. Neveľká aula už bola úplne plná, ale Robin na mňa myslel a držal mi miesto. “Držím ti miesto, teraz už vieš to! Nemusíš sa báť..”, mi síce Robin nepovedal, ale spomenul som si na túto Paliho vypekačku.

Čínsky študenti sú horší ako paparazzi

Ako sa čas do začatia akcie krátil, prichádzali stále ďalší a ďalší študenti a mne sa sedelo čoraz lepšie a lepšie až kým sa pár ľudí nenatlačilo aj ku mne.

Profesor Stieglitz prišiel v čas a sprevádzali ho aj ďalší štyria čínsky páni z fakulty. V momente keď vošiel do auly všetci čínsky študenti vytiahli mobily, tablety, mptrojky a neviem čo všetko a začali o dušu fotografovať. Trvalo to asi desať minút, kým upokojili svoje potreby a tak som poprosil Robina nech urobí jednú fotku aj mne, lebo týpek predo mnou mal veľmi veľkú hlavu.

profesor Stiglitz, Tsinghua university, prednáška nobelistu

Profesor Stiglitz prednáša na School of Public Policy and Management na Tsinghua University

Stieglitz rozprával niečo vyše hodiny a Robin si stihol za ten čas aj zdriemnuť. Následne príspevok profesora komentovali jeho čínsky kolegovia. Prvý dvaja sa neobťažovali angličtinou, takže som si za čínskej uspávanky zdriemol aj ja.

Facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Comments 0
There are currently no comments.