Ako sa vo svete [ne]stratiť

Aj toto tu nájdete


Peking po roku

OliverOliver

Na deň presne, po roku a jednom mesiaci, som sa vrátil do Číny. Peking som späť! Tento krát už nielen študovať a baviť sa, ale aj pretaviť tieto znalosti a skúsenosti v niečo väčšie. Tým väčším mám na mysli zmysluplnú prácu, stáž či podrobnejšie analýzy Číny. Už to nebudú iba postrehy z každodenného života či cestovania, keďže na mnoho zvláštnosti som si už zvykol. Nebola by to však tá čarovná Čína, keby si nenachystala vždy niečo nové, čo prekvapí.

Sám seba sa pýtam, je jeden rok a jeden mesiac dlhá doba? Čo všetko som za túto dobu stihol/nestihol a kam som sa posunul? A kam sa posunula Čína a Peking?

King Peking

Čo sa Pekingu týka, pribudli nové linky metra a tie pôvodné sa neustále predlžujú a križujú s ostatnými a pomaly už tvoria peknú pavučinu. Mapy staníc metra na internete sa nestíhajú aktualizovať a mal som čo robiť, aby som našiel tu najaktuálnejšiu, ktorú by som vedel prípadne použiť. Tempo akým výstavba metra pokračuje je enormné. Na novej trase Line 15, ktoré začína hneď vedľa Tsinghua University, kde som študoval, sa nechcú obťažovať s neustálymi zmenami v mapách linky umiestnené vo vlaku metra nad dverami (v prípade Prahy, je nad dverami plán celého metra) a tak iba prelepili stanice, ktoré sa pripravujú, prípadne pod ne dopísali “Opening soon”. Inak, Line 15 je môj osobný favorit, využívam ju celkom pravidelne a vždy si tam nájdem miesto na sedenie. Metro je jeden dlhý otvorený vlak bez dverí medzi vagónmi, kde je vidieť z jedného konca na druhý. Keby ste sa nudili, tak sú tu obrazovky, kde sa od môjho príchodu donekonečna premieta vojenská prehliadka z 3.septembra pri výročí porazenia Japonska v druhej svetovej vojne.

 

Peking metro 2015

Každoročne sa zväčšujúca pavučina zastávok metra v Pekingu. Zdroj obrázku tu.

To všetko znie fajn, ale ďalšia vec ktorá sa v Číne za ten jeden rok a mesiac zmenila sú ceny. Nakoľko čínska mena voči euru, ale aj českej korune a doláru, medziročne posilnila, väčšina vecí je tak drahšia. Zatiaľ čo 31. januára 2014 sa jedno euro rovnalo 8,19 RMB, tak 30. septembra 2015 to bolo už iba 7,12 RMB, zhruba 15% rozdiel (ECB, Október 2015). Áno, čínska mena síce pred nedávnom v jeden letný deň 11. augusta oslabila o 3 % a vyvolala rozruch v celom svete, dlhodobý trend je však jasný. Okrem toho, univerzálne metro, ktoré predtým stálo 2 RMB bez ohľadu na to kam a ako dlho človek cestoval, zdraželo a cena sa líši v závislosti od vzdialeností zastávok od 3 RMB po 7 RMB.

Peking sú ľudia

Ďalšia vec, ktorú subjektívne pociťujem, že sa zmenila, je správanie ľudí. Možno je to lokalitou v ktorej sa teraz pohybujem, alebo som si iba navykol, ale príde mi, že sa vo všeobecnosti ľudia začali správať lepšie a mať vyberanejšie spôsoby. Začali tiež dbať viac o svoj zovňajšok a lepšie sa obliekať. Dokonca Peking udáva módne trendy, keď ľuďom v Pekingu začali na hlavách rásť umelé steblá trávy či kvetov a začali tak novú éru tykadlových hipster mimoňov.

 

image

Moje meno je E.T. mimozemšťan a som novodobý mimoň hipster

Čo ale tiež pozorujem je, že sa Peking čoraz viac “pozápadňuje” a to aj s dobrými, ale aj zlými dôsledkami. Dobrým je napríklad správanie ľudí, tým nedobrým však napríklad obezita.

Byť tučný v Číne niekedy znamenalo prestíž, lebo to znamenalo, že ste bohatí a že nepociťujete nedostatok.

Rastúca sieť nezdravých západných fastfoodov a import západných výrobkov a zvykov ide ruka v ruke s ekonomickým vývojom a globalizáciou. Byť tučným tak už nie je iba výsadou bohatých. Najsmutnejší je pohľad na mladú generáciu.

Dúfam, že blog vás obohatí novými príbehmi a rozšíri vaše obzory, že vám urobí radosť a zároveň vás niečo naučí. Ak by ste sa chceli dozvedieť niečo konkrétne z oblasti Číny, napíšte mi správu, alebo nechajte komentár.

Facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Comments 0
There are currently no comments.