Ako sa vo svete [ne]stratiť

Aj toto tu nájdete


Hasta la vista Praha

OliverOliver

Krabice som nechal na byte, rozlúčil sa so Sebastianom a vybral som sa na vandrovku. Vandrovka je najvýstižnejšie slovo, keďže v minulosti sa tak (podľa slovnik.sk) označovalo “cestovanie tovarišov na učenie v cudzích krajoch, s cieľom získať odborné a životné skúsenosti a stať sa majstrom”. 

Frankie mi šiel s batožinou ochotne pomôcť až na letisko, čo sa ukázalo ako dosť úsporné opatrenie, nakoľko môj kufor nevážil 25 kg, ale rovno 27 a mal som tak najprv zaplatiť za nadváhu 40 € a potom 75 €. Štyridsať by som bol ešte ochotný zaplatiť ale 75 € už bola guľka medzi oči. To som radšej vybral Ruda Jelínka, holiaci strojček a červený sveter, ktorým som chcel ohúriť mladé čínske komunistky (joke).

Ešte sme si posledný krát s Frankiem nostalgicky zaspomínali na spoločné zážitky, rozlúčili sa a šiel som na security check. Pískal som, takže som sa musel vyzuť, našťastie to bol len začiatok mojej dlhej cesty (if you know what I mean). Na letisku som ešte stihol kúpiť Becherovku ako náhradu za slivovicu a obtelefonovať známych. Boarding bol veľmi plynulý a bezproblémový čo ma príjemne prekvapilo. Sedel som pri okne vedľa Češky, ktorá bola veľmi nepríjemná ani raz sa neusmiala, chcela mi zabrať operadlo na ruku  a ani nevedela anglicky, čo som zistil keď roznášali akési Fínske buchty a pitie. Bola nahnevaná na celý svet, v štýle veď  však “predsa ja som svet”. Let bol ale veľmi rýchly, asi som miestami dospával neplynulý spánok predchádzajúcej noci, lebo to ubehlo ako voda v Dunaji a to som dokonca ani nezapájal do uší muziku a ani si nič nečítal.

image

Pohodlné sedačky a free WiFi, nie aby ste zaspali odlet!

Vo Fínsku je o hodinu viac a miestne letisko v Helsinkách je fakt obrovské. Len kým som sa prešiel ku mojej ďalšej gate zabralo mi to viac ako polhodinu. Letisko je nádherné, všade pohodlné sedačky (nie ako v Benátkach), čo ocenia najmä ponocujúci na letisku. Záchody sú tiež nádherné a sušič rúk funguje na zvláštnom princípe, kde je navinutý uterák, ktorý si vytiahnete, osušíte ruky a ono sa to potom zroluje späť posunie na suché miesto a to vlhké nejak dizenfikuje a znova vysuší. Bol som z toho unesený. Veľmi oceňujem aj free WiFi úplne všade, určite to nie je jednoduché zariadiť  na takto obrovskom letisku ako tu (40 gateov). Počasie je okolo nuly, miestami poletujú vločky a vykukuje slniečko. Niektorí, notoricky bez hotovosti sa pohybujúci ľudia, ocenia tiež automaty na kreditky.

image

Za chvíľku poletíme

Čakanie v Helsinkách ubehlo rýchlo. Väčšinu času som strávil odpisovaním na Facebooku a čítaním. Asi o pol šiestej sa spustil boarding. Prišlo mi to veľmi organizované, žiadne plašenie, tlačenie a rýchly priebeh . Mal som sedadlo 47F, čo znamenalo, že som mal výsadu sedieť pri okne a pozorovať nočný život v Helsinkách. Len čo som sa usadil, prikryl novou dekou a za hlavu si založil nový vankúšik, ktorý sme dostali, tak sa ozval hlas letušky „boarding completed". Bolo to zvláštne, keďže lietadlo nebolo ani z polovice plné. Mne to vyhovovalo, mal som viac miesta, dve deky a dva vankúše. Kiežby som mal aj dve večere…  

Facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Comments 0
There are currently no comments.