Je sobota ráno a ja sa zobúdzam do posledného dňa v Pekingu. Dnes sa to končí. Moje stabilné bývanie v jednoduchej izbe v jednom z obrovských intráko-hotelov v Tsinghua University je u konca. Zostáva už iba zbaliť sa, odhlásiť sa a povedať “zbohom izba moja”.
Istotu klimatizovanej izby na najbližších päť týždňov vymieňam za gauče u kamarátov, sedadlá v dopravných prostriedkoch a postele v ho(s)teloch. Začína sa druhá etapa čínskeho dobrodružstva – cestovanie v Číne.
Púť Čínou štartuje v Šanghaji, pokračuje Hong Kongom a Macaom a následne sa posúva späť do pevninskej Číny, kde sa postupne kruh uzavrie v meste kde to celé začalo – v Pekingu. V pláne sú tisíce kilometrov skrz najzaujímavejšie miesta v Číne, tak uvidíme ako sa bude dariť držať plán…
Ale na teraz späť do Pekingu… Balenie pokračuje pomaly. Za tých päť mesiacov na Tsinghua University sa mi okrem zážitkov a skúsenosti podarilo nazbierať aj na desať kíl rôznych papierov a prípadových štúdií. Snažím sa posúvať balenie na neskôr, pretože len čo vidím otvorený kufor začnú sa mi vybavovať spomienky a odísť sa mi chce čoraz menej a menej.
>>> Tip: Prečítaj si aj o tom ako som si zbalil život do krabice keď som cestoval do Číny <<<
Čas sa kráti a ja sa chcem odhlásiť ešte v ten deň. Niečo balím do kufra, niečo do batoha ktorý si beriem na cesty a niečo do extra tašky, kde dávam veci, ktoré si možno ešte zabalím, prípadne ich nechám v Číne. To že mi so sťahovaním prišla pomôcť Andrea a mohol som si u nej nechať veci kým cestujem, mi veľmi uľahčilo situáciu a vyhol som sa tradičnému “baliacemu” stresovaniu.
Ako sa zbaliť na mesačné cestovanie po Číne
Život na najbližších päť týždňov sa mi podarilo zabaliť do zbrusu nového ruksaku, ktorý som si objednal z Taobao (čínska obdoba eBayu/Amazonu). Pri takomto minimalistickom balení človek zistí, čo je k životu naozaj potrebné a čo zbytočné.
Snažil som sa baliť podľa dôležitosti a doby, kedy budem jednotlivé veci potrebovať. Na spodok batohu šiel pršiplášť, spoločne s oblečením do chladnejšieho počasia (hôr) a pár tenisiek so šľapkami. Nasledovali plavky spolu s oblečením (tričká/tielka a kraťasy), spodné prádlo na zhruba týždeň, kozmetická taška, notebook uložený súvisle s batohom. Na vrchu potom zostalo miesto pre príručku o Číne od Lonely Planet, Kindle, deku a malý vankúšik.
Jeden bočný priestor som využil na všetku elektroniku – nabíjačky, káble, adaptéry a druhý na šejker, kde si budem robiť čaj, prípadne prelievať vodu. V prednej kapse potom mám všetky maličkosti ako napríklad nožničky, štuple do uší, servítky a iné drobnosti, čo by sa v batohu ťažko lovili. Vrchné priestory rezervujem pre okuliare, pas a očkovací preukaz a do priestoru kde je všitý pršiplášť batohu dávam extra tašku, ktorú budem využívať na kratšie cestovanie. Takmer dvadsať kíl je už pripravených na cestu.