Ako sa vo svete [ne]stratiť

Aj toto tu nájdete


Ako sa vo svete [ne]stratiť

Počasie na pekingský spôsob

OliverOliver

Počasie je téma ktorá nikoho neurazí a je vždy po ruke, keď už nie  je o čom debatovať. Všetci to dobre poznáme, nech je počasie akékoľvek, vždy je možné ho rozoberať a sťažovať sa naň.

V zime je príliš chladno, v lete zase príliš horúco, na jar zase často prší a na jeseň príliš silno fúka. Vieme, že počasie je aké je a že ho našimi komentármi neovplyvníme, ale ani to nám nebráni si každý deň povzdychnúť nad nespravodlivosťou vesmíru.

Smog náš (takmer) každodenný

V Pekingu máme o jednú vďačnú tému viac a tou je smog. Ľudí nezaujíma iba či prší, sneží, alebo je slnečno, aby sa mohli obliecť teplejšie či zobrať si so sebou dáždnik, povinnou otázkou je tiež opýtať sa na smog. Potom sa každý podľa seba rozhodne, či k dáždniku pribalí aj ochranné rúško, alebo to riskne bez neho. Rozhodne to je limitujúce, doma v Poprade či v Prahe mi ani len nenapadlo pomyslieť či sa vonku dá bezpečne dýchať alebo nie. Tu na to človek myslí niekoľko krát za deň.

Pár rokov dozadu ľudia nevedeli aká je hladina smogu a museli sa spoliehať na vlastný úsudok. Potom americká ambasáda v Pekingu začala každú hodinu merať hladinu smogu a výsledky verejne publikovať, čím nahradila úlohu čínskej vlády. Tá zo začiatku nemala záujem merania publikovať, veď by sa ešte náhodou ľudia začali sťažovať a búriť. Neskôr však vytvorili konkurenčný index znečistenia AQI (Air Quality Index), ktorý však zvykne hladinu smogu oproti americkej ambasáde podhodnocovať.

smog v Pekingu, ubytovanie na Tsinghua University, ako vyzerá smog v Pekingu?

Takto vyzerá smog. Výhľad z môjho internátu na Tsinghua University bez smogu a so smogom

Ako sa dá pred smogom chrániť?

Efektívnou možnosťou ako sa proti smogu brániť sú kvalitné filtre v budovách, tie však minimálne my v kampuse a to ani v posilke nemáme. Najúčinnejšie by bolo vypadnúť z Pekingu na čerstvý vzduch, ale ani to nie je vždy možné. Niektorí spolužiaci sedia v dýchacích maskách aj na intrákoch, iní si zase nakúpili zvlhčovače vzduchu, prípadne ventilátory, iný sa zase spoliehajú na to, že polroka v Pekingu nás nezabije. Fakt ale je, že znečistenie ovzdušia v Číne má na svedomí 350 – 500 tisíc predčasných úmrtí ročne.

Smog v Pekingu v médiách a naozaj

Áno, niekedy to je so smogom fakt až také zlé, že o tom informujú všetky zahraničné média. Pravdou však je, že takto kriticky to tu väčšinu času nevyzerá a je tu mnoho nádherných dní. Samozrejme titulka “Cez smog si nemožno dovidieť na vlastné topánky” bude predávať lepšie ako “Ďalší slnečný deň v Pekingu”. Príkladom môže byť správa zo začiatku roku ktorá informovala, že znečistenie je tak časté a zlé, že sa Čínska vláda rozhodla nainštalovať obrovské obrazovky a ľuďom slnečný svit aspoň premietať, keď už ho cez opar smogu nie je vidieť.

Že to je blbosť ako stierače na ponorke som sa presvedčil na vlastné oči minulú sobotu, keď som navštívil Námestie nebeského pokoja, kde boli fotky urobené. Obrazovky tam skutočne sú a sú obrovské, ale premieta sa tam kadečo. Okrem toho na námestie chodia väčšinou turisti, nie je to ako Václavské námestie prešpikované obchodmi a firmami, takže ak by chceli Pekinčanom simulovať slnko, umiestnili by obrazovky skôr do finančného dištriktu, alebo niekam inam.

Facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Comments 0
There are currently no comments.