Ako sa vo svete [ne]stratiť

Aj toto tu nájdete


Ako sa vo svete [ne]stratiť

Miestny cestný pirát na bicykli značky Gaont

OliverOliver

Milujem bicyklovanie. Pocit slobody, rýchlosti, kontroly, vietor vo vlasoch, úsmev na perách, chuť muchy v ústach, prach v očiach…  To sa nedá popísať, to sa musí zažívať.

Či je to doma na cyklistickom chodníku, samospádom z Tatier, alebo z bodu A do bodu B kdekoľvek na svete, vždy ma to napĺňa. Niekedy smogom, keď sa v Pekingu až priveľmi rozohním a ženiem sa na prednášku, ale zároveň vždy aj radosťou, že môžem dupať pedále a hýbať sa vpred.

Hneď druhý deň v Pekingu som si kúpil nového tátoša, pod značkou GAONT, čo by asi mala byť kópia bicyklov GIANT, ale okrem názvu toho veľa spoločného nemajú.

čínsky bicykel, značka Giant, na bicykli po Pekingu, smog, cestný pirát na bicykli

Môj z brusu nový bicykel GAONT, edícia Holidays!

Bez bicyklu to na Tsinghua University nejde

Možno bola moja kúpa unáhlená, kto to kedy videl kupovať si bicykel hneď druhý deň. Fakt ale je, že tu má bicykel úplne každý a kampus je tak obrovský, že keby to mal človek všetko odchodiť, tak by strávil aspoň dve hodiny denne iba chodením po kampuse.

Peking je síce smogom zahltené mesto, no to že tu každý bicykluje a v celom meste sú vytvorené podmienky pre jazdu na bicykli má rozhodne moje sympatie.

spadnuté bicykle, vietor odvial smog

Keď ráno vyjdete z internátu a uvidíte bicykle popadané na zemi je to dobrá správa. Znamená to, že smog bol odfúknutý preč.

Predbiehanie Číňanov „na Saganov štýl“

Číňania veľmi nevedia bicyklovať. Vždy s údivom pozorujú, keď ich predbieham s rukami za hlavou a ukazujú si na mňa prstom. Často predbieham aj miestne skútre a to niektorých už fakt vytáča a potom zbesilo vytrubujú, lebo si myslia že im to pôjde rýchlejšie.

Tunajšie bicykle ale nie sú stavané pre chlapca z pod Tatier, čo som zistil hneď prvý deň keď sa mi uvoľnil volant. Skoro som si dal salto cez bicykel a to bol iba začiatok. V priebehu pár dní som potom vyšlapal pedále na toľko že bola otázka času kedy odpadnú a musel som ich ísť vymeniť.

Ako už viete, jednú brzdu som zlomil a ta druhá sa  vzápätí urazila a povedala si že bez kamarátky sa na to môže vykašľať a vypovedala službu. Poviem vám, bolo to veľké dobrodružstvo jazdiť si Pekingom a brzdiť na Flinstonea.

Cestný pirát na bicykli čo sa rozpadáva

Celková bilancia opráv bicykla do dnešného dňa je nasledovná:

Facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Comments 0
There are currently no comments.