Ako sa vo svete [ne]stratiť

Aj toto tu nájdete


Čínsky vlak alebo ohnivá mašina

OliverOliver

Len čo lietadlo pristálo v Pekingu a ja som žmúril v skorom ráne na letisku, už som sa viezol prvým vlakom – v Číne huǒchē (火车), čo by sa v doslovnom preklade dalo preložiť ako “ohnivá mašina”. Tento čínsky vlak ma odviezol k batožine, ktorá bola odo mňa tak ďaleko že by si dávala kolečká na vydávacom páse veľmi dlhú dobu, keby nebolo tohto vlaku. To bol len začiatok vlakových zážitkov.

Aj metro je vlak

Výlety metrom ani nepočítam za vlakové zážitky, ale aj tie si zaslúžia pár riadkov. Metro v Pekingu sa stavia takým tempom, že niektoré aplikácie nestačili aktualizovať a stálo sa mi že som tam tak niektoré zastávky nenašiel. Sieť zastávok metra je veľmi hustá, ale na dvadsať miliónové mesto to zďaleka nestačí.  Jedna jazda metrom, bez ohľadu na to kam sa ide a či sa človek vozí hodinu, dve či celý deň je 2 RMB, čo je asi 0,25 €. V iných mestách je metro drahšie a odvíja sa od toho kam idete. V Pekingu však kvôli Olympijským hrám v roku 2008 zaviedli jednotný poplatok pre jednoduchosť a odvtedy to nezmenili. Avšak 8. apríla, 2016, kedy článok aktualizujem už ale toto neplatí a najlacnejšia jazda metrom začína na 3 RMB a stupňuje sa (ak však jazdíte pravidelne a používate metro kartu, cena sa znižuje).

Vlakom do Vnútroného Mongolska

Skutočnou prvou vlakovou expedíciou bola viac než deväť hodinová cesta jednou z Čínskych provincií – Vnútorným Mongolskom, ale dobrodružstvo začalo už o niečo skôr. Kúpiť si lístky je maturitou každého cudzinca v Číne, ktorý sa chystá cestovať vlakom. Existuje možnosť si kúpiť lístky online, ale celá stránka je iba v čínštine a navyše je najprv potrebné overiť pas na stanici aby to vôbec bolo možné. Ono totižto či Číňan alebo turista, každý sa musí pri kúpe lístku preukázať buď to pasom, občianskym alebo študentskou kartou. Toto všetko zaručí, že veľký brat vie všetko o vašom cestovaní, keby to bolo potrebné. O skenovaní batožiny na vlakových staniciach a nekonečných zástupoch ľudí kupujúcich si lístky ani nehovorím. Inak ak vám aj niekto kúpi lístok cez internet, beztak si ho musíte na stanici neskôr vyzdvihnúť s pasom.

>>>> Prečítaj si aj o nekonečnej 42 hodinovej ceste vlakom z Guilinu do Chengdu <<<<

Do Vnútorného Mongolska nevedie mnoho ciest a rýchlovlak do mesta kam sme šli ešte nezaviedli. Keď som sa po troch hodinách opýtal kamarátky kde sme a dostalo sa mi odpovede že ešte sme na jednom z predmestí Pekingu, uvedomil som si aký obrovský vlastne Peking je. Okrem miest na sedenie sa v Číne predávajú aj lístky na státie, čo som zistil hneď potom čo som nastúpil a nebolo sa kam pohnúť. Že na nás budú celú cestu civieť okolostojaci som tiež čoskoro pochopil.

 Zmes rôznych pachov a ľudí = čínsky vlak

Okolo pol dvanástej už na väčšinu cestujúcich doľahol hlad a vybalili si zo svojich mnohých igelitiek kartónové krabičky s nudlami, ktoré si zaliali vriacou vodou, ktorá je vo vlaku pre každého dostupná. Zápach sa nekonečne šírili vagónom sprevádzaný zvláštnym pachom vakuovo balených klobás, rýb či vajec, ktoré naveky opustili svoj plastový obal a putovali do žalúdkov hladných Číňanov. Hneď po obede je dobré si odpočinúť pri nejakej hre, obťažovať sa vypnúť otravné zvuky samozrejme nie je potrebné, veď nech všetci naokolo vedia moje nové top skóre. Že sa ale okolostojaci neuspokoja iba so zvukovým vnemom je očividné keď bez ostychu naťahujú svoje krky aby mali dobrý výhľad na displeje spolucestujúcich.

Facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Comments 0
There are currently no comments.